152Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın, Yeni Arkadaşlar Edinin...

BLOG : Chat

Chat

Sosyal medyanın yaygınlık kazanmasıyla beraber sanal sohbet uygulamaları da yaygınlık kazanmıştır. Bu uygulamaların bazıları bilgisayar üzerinden faaliyet gösterirken bazıları ise mobil cihazlar üzerinden veya uygulamalar üzerinden faaliyet göstermektedir. Günümüzde daha çok cep telefonlarına indirilebilen sohbet uygulamaları aktif şekilde kullanılmaktadır.
Geçmişten Günümüze Chat
Bilgisayar icat edildiği ilk dönemlerde sadece bilgi depolamaya yarayan bir araç olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise bunu hafıza kartları tek başına yapabilmektedir. İnternetin de 20. yüzyılda icat edilmesiyle bilgisayarlar bilgi depolama dışında çeşitli amaçlarla da kullanılmaya başlanmıştır.
Bu yüzden internet ile birlikte bilgisayarlara kazandırılan ilk fonksiyonlardan biri insanların birbiriyle iletişim kurmalarının sağlanmasıdır. Bu yüzden internetin ilk çıktığı dönemlerde mail ile insanlar birbirleriyle iletişim kurabilme imkanı bulmuşlardır. Daha sonraki dönemlerde ise basit internet siteleriyle insanlar birbirleriyle iletişim kurmaya başlamıştır. Sonraki zamanlarda ise iletişim yerini arkadaşlık kurmaya bırakmıştır. Bundan sonra arkadaş edinmek için çeşitli siteler piyasaya çıkmıştır.
Chat Yapma Yöntemleri
Bahsedildiği üzere geçmişte chat çok basit bir şekilde isim belirtmeksizin sadece yazı yoluyla yapılmaktaydı. Sonraları yazmanın yanı sıra önce sesli konuşma daha sonra da hem sesli hem de görüntülü konuşma geliştirilmiştir. Bu, insanlar arasında hem iletişim hem bilgi paylaşımı hem de arkadaşlık konusunda insanlara imkan sağlamıştır. Her gün biraz daha gelişmekte olan teknoloji ile beraber internet üzerinden iletişim kurma yani chat yapma işi cebimize kadar küçük boyutlara gelmiştir.
Günümüzde hem sesli hem de görüntülü chat yapma imkanı sağlayan chat uygulamalarıyla insanlar istedikleri coğrafyadan ve istedikleri zamanda konuşma imkanına sahip olmuşlardır. Örneğin; Türkiye'den Almanya'ya internet üzerinden bağlanarak istenilen kişiyle chat yapılabilir ya da görüntülü konuşulabilir. Bu imkanlarla beraber dünyanın neresinde olursanız olun arkadaşlık kurma ve chat çok basit bir formata dönüşmüştür.

21 Mar 2018 248 Görüntüleme

0 YORUM YAPILDI

Gönder