Wordpress Site Hızlandırma Teknikleri

Wordpress Site Hızlandırma Teknikleri

Web sitesi tasarımları hazırlanırken çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. wordpress siteleri ile firmalar Google arama motorlarında kendilerine daha rahat yer bulabilmektedir. Wordpress siteleri ile açık kaynak oluşturulabilmekte ve sitelerin geliştirilmesi sağlanabilmektedir. Altyapı sistemlerini sürekli yenilenmesi ve güçlenmesi ile birlikte birçok uygulama yerini wordpress’e bırakmıştır. Web tasarımcıları firmalar için wordpress uygulamaları ile kısa sürede hazırlıklarını tamamlamakta ve yayınlamaya başlamaktadır. Wordpress sitelerinin daha etkin olabilmesi için erişimleri hızlandırılmaya çalışılmaktadır. Özellikle sohbet siteleri, wordpress tabanlı temaları tercih etmekte olduğu gibi, zaman zaman wordpress tema, kaynaklı hız problemleri, yaşayabiliyorlar. Makale içeriğimizi detaylı bir şekilde inceler ve uygularsanız wordpress tabanlı sitelerinizi hızlandırmayı öğrenebilirsiniz. Hep beraber şimdi wordpress tabanlı, sitemizi nasıl hızlandırabiliriz öğrenmek için makalemizi inceleyelim.

  • Hız Testi  

Wordpress sitelerinin hız testini yapmadan önce, sitenin durumunun ne olduğunu, rakipleri ile arasındaki farkı belirlemek önemlidir. Hız testi yapma işlemleri bir formalite olarak uygulanmamalı, tüm detaylar göz önüne alınarak testler yapılmalıdır. Düzenli olarak hız testi yaptığınızda wordpress sitenizin en iyi hızda çalıştığını tespit ettiğinizde, çalışmalarınızı farklı alanlarda yaparak, sitenizi daha da geliştirebilirsiniz. Wordpress sitelerinin hız testini yapabilmeniz için çok sayıda hız testi araçları bulunmaktadır. Her aracın kullandığı yöntemler aynı gibi görünse’ de, yaptıkları işlemler arasına farklılıklar bulunmaktadır. Her uygulama wordpress sitelerinin hızını artırmak için farklı ip uçları vermekte, kullanıcının bunları kullanmasını sağlamaktadır. Normal erişim hızını test ederken, rakiplerinize göre değerlendirme ve kontrol etme gibi işlemleri de yapabilirsiniz.

  • Hızlandırma Adımları

Web sitelerine erişim hızı yüksek olduğunda, çekilecek olan ziyaretçi trafiği daha fazla olacaktır. Ziyaretçi trafiği arttıkça site hedef kitlesine daha kısa sürede erişecek, firmanın kurumsallaşması ve markalaşması daha kolay olacaktır. Wordpress sitesinin hızlandırılması için yapılacak işlem adımları bulunmaktadır. Bunlar, gereksiz eklenti ve temaların kaldırılması, kodlama alanlarını küçültmek, arşiv sıkıştırma yöntemlerini aktifleştirmek, görselleri optimize etmek, uzun içerikleri birden fazla sayfaya bölmek, php versiyonunu yükseltmek gibi çeşitli işlem adımları vardır. Bu adımları uyguladığınızda wordpress siteniz hızlanmaya başlayacak, ziyaretçilerin erişimleri daha hızlı olacaktır.

  • Tema ve Eklenti Ayarı

Web sitelerinin modern bir görünüme sahip olması için yeni özellikler eklemek en çok tercih edilen uygulamalardan birisidir. Wordpress siteleri, çeşitli tema ve eklentiler kullanılarak yapılmaktadır. Bazı eklentiler, belirli bir zaman sonra, değiştirilmek ve yenilenmek istemektedir. Wordpress sitelerin hızlandırılabilmesi için gereksiz olarak görülene tema ve eklentilerin çıkartılması gerekir. Bazı eklentiler zamanla kullanılmamaya başlayacak ve site içerisinde yer alarak hızın düşmesine neden olabilecektir. Eski sürümlü eklentiler wordpress sitelerde performansı etkileyecektir. Sitenizin hızlandırılması için yapacağınız çalışmalarda, eski eklenti uygulamalarını devre dışı bırakabilir, tamamen kaldırabilir ve yeni versiyonlarını yükleyebilirsiniz. Wordpress sitelerin çalışmasını sağlayan eklentilerin güncel olması önemlidir.

  • İçerik Düzenlemesi

Wordpress sitelerin hızlandırılması için yapılacak işlemleri araştırırken, karşılaşacağınız önerilerin başında, site içeriklerinin düzenlenmesi gelmektedir. Bir sayfada yer alan içerikler çok uzun olduğun’ da, hem erişim hızının düşmesine hem de ziyaretçilerin o sitede daha kısa süreli kalmasına neden olacaktır. Aynı içeriği farklı bölümlere ayırarak birden fazla sayfada yayınlamak, sitenin hızlanması açısından önemli görülmektedir. Her sayfada yer alan içerikler için yorum bölümleri bulunmakta ve yapılacak olan yorumlar daha kolay yüklenebilecektir. İçerikleri bölerek farklı sayfalara yüklediğinizde, sayfa başına düşecek olan yorum yoğunluğu azalacak, sitenin hızı artacaktır. Sayfalarda yer alacak olan yorum sayısının en fazla ne kadar olabileceğini ayarlayabilir ve bu ayarları site hızını düşürmeyecek şekilde belirleyebilirsiniz.